Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. To dobry moment, by zastanowić się, ile jedzenia wyrzucamy i co zrobić, by zapobiec temu problemowi. W tym celu w naszej szkole zostało podjętych szereg działań. Jednym z nich było przygotowanie gazetek informacyjnych na temat marnowania żywności. Zaprezentowane na gazetce informacje skłaniały uczniów do refleksji  na temat zbyt dużej ilości żywności, która jest codziennie przez ludzi marnowana. Uczniowie rozdawali w szkole ulotki dotyczące produktów, które najczęściej marnowane są w gospodarstwach domowych. Ulotki zachęcały do kierowania się zasadą 4P, która polega na wykonaniu czterech prostych czynności takich jak:

  1. Panujmy.
  2. Przetwarzajmy.
  3. Podzielmy się.
  4. Posegregujmy.

W ramach obchodów został zorganizowany Szkolny Konkurs Fotograficzny „Moje zdrowe śniadanie”. Zadaniem uczniów było przygotowanie zdrowego śniadania a następnie wykonanie zdjęcia. Zdjęcia zostały zaprezentowane na wystawie na szkolnym korytarzu. Uczniowie zorganizowali zbiórkę żywności dla Banku Żywności w Koninie. Zebrane produkty przekazane zostaną osobom potrzebującym.

Kolejnym z działań przeprowadzonych w naszej szkole było rozwikłanie „zagadki” piramidy żywienia. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych, podczas happeningu przeprowadzonego na szkolnym korytarzu, wyjaśnili swoim młodszym kolegom i koleżankom czym właściwie owa

piramida jest i co powinno znajdować się na każdym jej poziomie. Wyposażeni w taką wiedzę, uczniowie klas IV – VII przystąpili do uzupełniania schematu piramidy zdjęciami różnorodnych produktów spożywczych. Efekty ich działań przez kolejny tydzień na korytarzu

szkoły pełniły funkcję tablicy informacyjnej dla wszystkich zainteresowanych.

Mamy nadzieję, że podjęte w naszej szkole  działania w ramach obchodów  Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem przyczynią się do przeciwdziałania  marnowaniu żywności oraz zwrócą uwagę na problemy żywnościowe, z jakimi nie radzą sobie kraje biedniejsze.

Monika Jąkalska,  Paulina Cyprysiak, Jakub Ciesielczyk