NASZA BAJKA – młodzi animatorzy w akcji

 

 

 

14 uczniów z klas gimnazjalnych wzięło udział w projekcie NASZA BAJKA – młodzi animatorzy w akcji, organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Celem tego projektu było rozwijanie kreatywności, zainteresowań i wiedzy uczniów na temat techniki filmowej, jaką jest animacja. 

Uczniowie wzięli udział w cyklu warsztatów i projekcji:

  • OD RYSUNKÓW NASKALNYCH DO DISNEYA I PIXARA, CZYLI JAK ANIMACJA WYSZŁA Z JASKINI – multimedialne warsztaty historyczno-teoretyczne wprowadziły uczestników do tematu animacji. Prowadzący, Piotr Kardas opowiadał o historii animacji i idei „stwarzania ruchu” i „animō”.
  • W STARYM KINIE, CZYLI MELONIK I LASECZKA – warsztaty, w czasie których pod okiem Moniki Kuczynieckiej, uczniowie stworzyli samodzielnie krótki film animowany, pt.: ZAMÓWIENIE.
  • ANIMACJA 3D W FILMACH, GRACH I REKLAMACH warsztaty  odkrywające  tajniki powstawania i produkcji filmu animowanego w technice 3D. Krzysztof Rusinek (creative director) i Łukasz Świerczyński (project manager) z Alchemiq Studio opowiedzieli, jak zbudowana jest postać filmowa; jak ustawia się kontrolery pod animację, aby postać miała mimikę; jak przebiega proces oświetlania sceny i tworzenia materiałów zachowujących odpowiedni poziom realizmu.
  • Projekcja polskich filmów animowanych. Każdemu pokazowi towarzyszyło wprowadzenie – rodzaj krótkiej prelekcji, która dała młodym widzom odpowiedni kontekst i narzędzia do lektury filmów.
  • Wycieczka do MUZEUM ANIMACJI SE-MA-FOR W ŁODZI. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z animacji poklatkowej i przygotowali samodzielnie teledyski do wybranej muzyki. Młodzi twórcy ożywili nieruchome obrazki w rytmie dźwięków. Dla opiekunów wycieczki zwiedzanie SE-MA-FO-RA było sentymentalną wycieczką do świata bajek z dzieciństwa.

 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia NASZA BAJKA – młodzi animatorzy w akcji. Ogromne emocje towarzyszyły uczestnikom projektu. Po raz pierwszy obejrzeli na dużym ekranie  swoje pierwsze animacje. Wszystkie animowane filmy autorstwa uczniów zmontowała pani  Monika Kuczyniecka, a muzykę do nich napisał Krystian Weber.

FILM PRZECENA 60

FILM PYRKI

Patrycja Szymczak