ZAJĄCZEK WIELKANOCNY

25 marca 2018 r. po raz kolejny, dbając o kultywowanie tradycji wielkanocnych, w strażnicy OSP w Janowicach, odbyła się impreza środowiskowa Zajączek Wielkanocny pod hasłem W kręgu kultury ludowej. Artystyczną część programu wzbogaciły występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie. Szkolne koło teatralne przygotowało inscenizację pt. Wielkanoc przypominając nam, co powinno się znaleźć w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym. W trakcie uczniowskich występów dwuosobowe zespoły, reprezentujące klasy VI-VII SP i II-III gimnazjum, zasiadły w „Loży poetów ludowych”. Młodzież musiała ułożyć krótki wiersz lub rymowankę wykorzystując słowa z gwary wielkopolskiej. Młodzi poeci musieli użyć minimum 10 z 40 podanych wcześniej wyrazów. Natomiast najmłodsze dzieci, z przedszkola i klas I-III SP, mogły przystąpić do  twórczej zabawy przy kreatywnym stole ludowym. Dzieci wykonywały wielkanocne kurczaczki, zajączki i jajeczka.

W czasie uroczystości odbyły się dwa konkursy pt. „Jak dobrze znasz gwarę wielkopolską? i „Jaka to melodia?”, w których wzięły udział chętne osoby z publiczności.

Podczas imprezy nastąpiło również rozstrzygnięcie MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU DEKORACJI WIELKANOCNYCH dla uczniów i dorosłych, ogłoszonego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Żychlinie, a zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Wyróżnione i nagrodzone prace zostały pokazane w prezentacji multimedialnej przedstawionej podczas uroczystości. W czasie trwania imprezy, można było spróbować tradycyjnych wielkanocnych wypieków przygotowanych przez rodziców i uczniów oraz zakupić ozdoby wielkanocne przygotowane przez uczestników konkursu. Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz Rada Rodziców dziękują za pomoc okazaną naszym uczniom.

Karina Kubicka