WYCIECZKA PIENINY-SŁOWACJA

           

 

 

 

 

        08 maja 2018r. grupa 22 uczniów naszej szkoły, w towarzystwie opiekunów pani Anety Tomczak, pani Elizy Rybarczyk oraz pani Kariny Kubickiej, wyjechała na 4 – dniową wycieczkę w Pieniny i na Słowację. Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Modle Królewskiej, rozpoczęliśmy aktywny wypoczynek od wyprawy do Wąwozu Homole i na Polanę Bukowinkę. Następnie wjechaliśmy kolejką krzesełkową na Polanicę, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki części Tatr – Tatry Bielskie. Wieczorem udaliśmy się do pensjonatu w Białym Dunajcu.

            W drugim dniu wycieczki wybraliśmy się na wyprawę na Słowację, mijając po drodze Łysą Polanę. Pobyt u naszych sąsiadów rozpoczęliśmy od zwiedzania Jaskini Bielańskiej, gdzie mogliśmy podziwiać naciekowe wytwory skalne, jeziorka oraz stalagmity i inne formy jaskiniowych ozdób. Następnie wybraliśmy się  na spacer po tarasie widokowym Bachledka. Ścieżka Koronami Drzew Bachledka prowadzi bezpiecznie z ziemi aż do wysokości 24 metrów, bezpośrednio do koron drzew. Z najwyższego punktu widokowego o wysokości 32 metrów mogliśmy podziwiać panoramę Tatr. Trasa o łącznej długości 1234 m  wiedzie gatunkowo zróżnicowanym lasem, gdzie można zapoznać się z grupą chronionych zwierząt i roślin. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy udaliśmy się na spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Zakopanego – Krupówkami. W trzecim dniu wycieczki wybraliśmy się do Sromowców Niżnych, gdzie przesiedliśmy się na tratwy flisackie i podziwiając widoki oraz słuchając ciekawostek opowiadanych przez flisaka, spłynęliśmy Dunajcem aż do Szczawnicy. Następnie wybraliśmy się na górską wycieczkę zdobywając szczyt Sokolica, co dla niektórych naszych początkujących turystów było wielkim wyzwaniem. Najważniejsze jednak jest to, że wszystkim udało się dotrzeć na szczyt. Stamtąd wszyscy udaliśmy się na spacer po Krościenku – uroczej miejscowości turystyczno-wypoczynkowej.

            Czwartego dnia wycieczki, ostatnim punktem naszej górskiej wyprawy było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego w dolinie Prądnika. Tutaj mogliśmy dowiedzieć się o powstaniu słynnych jurajskich, wapiennych  skałek oraz zobaczyć na własne oczy te najbardziej rozsławione, jak chociażby Bramę Krakowską, której zamknięcie według legendy zapowie koniec świata.

            Bogatsi o doświadczenia oraz zdobytą wiedzę, pełni wrażeń i dobrych humorów wróciliśmy do domu.

Karina Kubicka

Aneta Tomczak