100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Polska wolna, niepodległa i suwerenna,
to wielkie dziedzictwo narodowe,
złożone w nasze ręce przez poprzednie pokolenia.
                                                                      Urszula Bauer

    

     Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. To niecodzienna lekcja historii, ale również okazja do krzewienia i kultywowania postaw patriotycznych  młodych pokoleń Polek i Polaków. Taką lekcję otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie.

       Pierwszym punktem obchodów upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, była część artystyczna  – Pociąg do wolności,  przedstawiona społeczności uczniowskiej 9 listopada przez szkolne koło teatralne. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny, zachęcając tym samym wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania znanych pieśni patriotycznych.

Następnie o godz. 11.11 w murach szkoły wybrzmiał hymn państwowy, zaśpiewany wspólnie przez całą społeczność szkolną, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.

            Dalszym etapem uroczystych obchodów była Msza Święta za Ojczyznę odprawiona 11 listopada w kościele pw. NMP z  Guadelupe i św. Jana Diego w Żychlinie, z udziałem pocztów sztandarowych szkół i straży pożarnej. Po mszy uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wszystkim jej uczestnikom część artystyczną poświęconą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprawę liturgiczną przygotowali wychowankowie Szkoły Podstawowej w Żychlinie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali, w biało-czerwonym korowodzie, przed obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Janowi Pawłowi II, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, parafii, szkół, zuchów i harcerzy złożyli  kwiaty oraz zapalili znicze.

Najbardziej ekscytujący moment świętowania nie ominął najmłodszych gości. To oni   w jednej chwili wypuścili w powietrze 100 białych i czerwonych balonów. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor do szkoły na słodki poczęstunek, ciepłą zupę i rozmowy w kuluarach.

            Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych,  przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie – poczet sztandarowy oraz zuchy i harcerze, uczestniczyli również w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbywały się w Starym Mieście.

Karina Kubicka

Dorota Mazurkiewcz- Grzanka