TYDZIEŃ KARIERY

W ramach 11. Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego hasło przewodnie brzmiało „Pasja, profesja, powołanie…” od 21 do 25 października przedszkolaki i uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Szkolnym Tygodniu Kariery.
         Szereg ciekawych przedsięwzięć, mających na celu rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań zawodowych towarzyszyło przedszkolakom i uczniom przez cały tydzień. Byli uczestnikami warsztatów, konkursów, spotkań z ludźmi wykonującymi atrakcyjne zawodów.

W tegorocznym Tygodniu Kariery w naszej Szkole najbardziej aktywne były przedszkolaki, które codziennie uczestniczyły w spotkaniach czytelniczych z uczennicami klasy VII ze Szkolnego Klubu Czytelniczego MYczytaMY i słuchały czytanych opowieści o różnych zawodach. Dzieci spotkały się z profesjonalistami w zawodach: nauczyciel, bibliotekarz, piekarz, pielęgniarka, policjant, strażak, ratowniki medyczny, ekspedientka, florysta, którzy barwnie i z zaangażowaniem opowiadali o swoich zawodach, pasjach i powołaniu.

Jak działa piekarnia? Na takie pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klasy II w czasie wizyty w piekarni. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy i cukierników, poznały etapy powstawania wypieków.  Własnoręcznie, pod czujnym okiem fachowców upiekli smakołyki, które przywieźli do szkoły.

Uczniowie klasy III przygotowywali się do Tygodnia Kariery klika dni wcześniej. Mieli za zadanie wykonanie lapbook’ów na temat zawodów. Ze zgromadzonych materiałów zrobili bardzo ciekawe prace, które na wystawie mogła obejrzeć cała społeczność szkolna. Wcześniej uczniowie przedstawili koleżankom i kolegom z klasy, jakie zgromadzili informacje na temat zawodów. Zdobytą wiedzę wykorzystali podczas konkursu na temat zawodów w aplikacji kahoot.  

Młodzież z klasy VIII wzięła udział w wycieczce do Sądu Rejonowego w Koninie, gdzie poznali zawody prawnicze (sędzia, prokurator, adwokat) oraz uczestniczyli w przewodzie sądowym. Uczniowie brali także udział w spotkaniu z Wojciechem Szymczakiem – senior key account menager Samsung, który odpowiedział im na pytanie zawarte w tytule spotkania „Co to znaczy być specjalistą od sprzedaży?”.

Piątoklasiści, wykorzystując smarfony wzięli udział w konkursie „I Ty możesz zostać..?” Odpowiedzi ukryte w całej szkole w kodach QR przybliżały tematykę zawodów. Rywalizacja i zainteresowanie odkryciem odpowiedzi zaspokoiły ciekawość i potrzeby poznawcze uczniów na temat zawodów.

„Moja droga do zawodu” to warsztaty skierowane do młodzieży z klas VI, które przeprowadziła, współpracująca od lat z naszą Szkołą p. Edyta Zieleńska, która jest doradcą zawodowym w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie.

Bogaty program wydarzeń skierowany do przedszkolaków i uczniów miał na celu promocję rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży oraz podkreślenie roli doradztwa zawodowego w planowaniu własnej kariery zawodowej. Po raz pierwszy dołączyliśmy do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się to działanie w nasz Kalendarz Pracy Szkoły.