ŻYCHLIŃSKI PIKNIK CZYTELNICZY


2 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie odbył się Piknik Czytelniczy w ramach happeningu „Wyzwanie czytanie”. Do udziału w happeningu zaprosiła naszą szkołę Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej. Organizatorem szkolnego spotkania była Biblioteka szkolna, Szkolny Klub Czytelniczy MYczytaMY oraz realizatorki szkolnej innowacji Ławeczka Czytelnicza. Celem wydarzenia było propagowanie wśród uczniów czytelnictwa, doskonalenie umiejętności współpracy oraz integracja uczniów w zespołach klasowych. Młodsi uczniowie z klas I-III spotkali się w wyznaczonych miejscach na szkolnym placu zabaw, gdzie pod opieką wychowawców oraz organizatorów zilustrowali wcześniej wysłuchany wiersz Juliana Tuwima Lokomotywa w wykonaniu uczennic z klasy I a, Hanny Przystańskiej i Malwiny Mrotek.  Dzieci w grupach wykonały kreatywne prace, które ozdobiły ogrodzenie szkolnego boiska. Codziennie wchodzących i wychodzących ze szkoły wita i żegna lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa…  Po wykonaniu zadania najmłodsze dzieci w piknikowych nastrojach czytali na świeżym powietrzu książki rekomendowane przez szkolną bibliotekę
i Szkolny Klub Czytelniczy MYczytaMY. Tymczasem uczniowie z klas IV-VIII na szkolnym boisku zorganizowali dla siebie piknikową przestrzeń i wspólnie czytali ulubione książki oraz prowadzili dyskusje na temat lektur. Po owocnych rozmowach na temat literatury, młodzież ze starszych klas wykonała plakaty propagujące czytelnictwo. Uczniowie samodzielnie wymyślali ciekawe hasła oraz ikonografiki, które miały na celu zachęcać innych do czytania. Plakaty, by spełnić swoja rolę, ozdobiły szkolne korytarze. Na wszystkich uczestników pikniku czekała specjalna niespodzianka – fotobudka przygotowana przez organizatorów.  Uczniowie chętnie wykonywali zdjęcia klasowe, każdy zainteresowany mógł poczuć się przez chwilę molem książkowym, uwieczniając to na zdjęciu. Uczestnicy dobrze bawili się na świeżym powietrzu z dobrą lekturą  i z pewnością na długo zachowają w pamięci wspomnienia z pikniku. Był to dla wszystkich dzień inny niż zwykle, poza szkolną ławką…przecież czytać można wszędzie. 

Renata Ganowicz-Muszyńska

Ewelina Szkudlarek – Potrzebowska

Kamila Borek

Monika Jąkalska