𝗗𝘇𝗶𝗲ń 𝗘𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗼 – 𝗡𝗮𝘂𝗸𝗼𝘄𝘆, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗷𝗮𝗸 ś𝘄𝗶ę𝘁𝘂𝗷𝗲𝗺𝘆 𝗼𝘁𝘄𝗮𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗲𝗸𝗼𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶!

𝗗𝘇𝗶𝗲ń 𝗘𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗼 – 𝗡𝗮𝘂𝗸𝗼𝘄𝘆, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗷𝗮𝗸 ś𝘄𝗶ę𝘁𝘂𝗷𝗲𝗺𝘆 𝗼𝘁𝘄𝗮𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗲𝗸𝗼𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶!

11 marca 2024 r. był dla całej społeczności naszej szkoły dniem bardzo ważnym i długo wyczekiwanym. Mimo porannego chłodu i deszczowej aury, atmosfera w szkole była bardzo gorąca, a to za sprawą 𝗗𝗻𝗶𝗮 𝗘𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗼 – 𝗡𝗮𝘂𝗸𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼, któremu towarzyszyło 𝗼𝘁𝘄𝗮𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗲𝗸𝗼𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶, wykonanej w ramach realizacji projektu „Wykonanie ekopracowni edukacyjnej
o tematyce odnawialne źródła energii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie”, dofinansowanego przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
w ramach Programu Priorytetowego pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”.

Już od godziny 8:00 uczniowie mogli poczuć się jak młodzi chemicy, biorąc udział
w interaktywnym pokazie eksperymentów, które pozwoliły im wkroczyć w pasjonujący, kolorowy, a nawet wybuchowy świat chemii i fizyki. Była to dla nich doskonała, pełna emocji zabawa,
a także sposób na poszerzenie wiedzy. Na uczniów czekały także stanowiska naukowe: superszybki tor samochodzików, napędzany przy pomocy prądnicy, elektryczne rowery, nerwusometr oraz stanowiska, które w przystępny sposób przybliżały tematykę związaną
z odnawialnymi źródłami energii. Podczas warsztatów w klasach, powstały ekologiczne lapbooki, kartonowe pożeracze baterii, ekotorby oraz hotele dla owadów. Uczniowie mieli także okazję porozmawiać z Panem Henrykiem Kaczmarkiem – pszczelarzem, który opowiedział dzieciom o swojej pasji. Dla najstarszych uczniów przygotowano warsztaty o OZE,
a prelegentami była młodzież z Zespołu Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie. Ale był to dopiero początek zaplanowanych na ten dzień wydarzeń!

O godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczystość związana z otwarciem ekopracowni, a zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęły władze samorządowe powiatu i gminy oraz przyjaciele szkoły. Podczas części artystycznej, piosenki radośnie zaśpiewały dwie grupy przedszkolne, uczniowie młodsi wystąpili z ważnym ekologicznym przesłaniem, a starsza klasa zaprezentowała swoje teatralne talenty. Wszystkie prezentacje miały akcent ekologiczny. Następnie przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi, prezentację sali oraz pomocy dydaktycznych.

Skip to content